DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
hodowla galeria sklep i usługi przycinanie podlewanie
DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie drzewka bonsai.
tu jesteś: strona główna > rozmnażanie
DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie drzewka bonsai.

rozmnażanie bonsai

co to bonsai?
podstawowe informacje o drzewkach bonsai i sztuce bonsai
hodowla
opisy hodowli wybranych gatunków na bonsai
przycinanie
zabiegi przycinania liści i korzeni drzewek bonsai
drutowanie
wszystko o kształtowaniu za pomocą drutu
podlewanie
informacje o tym jak i czym podlewać bonsai
przesadzanie
w jaki sposób i kiedy przesadzać miniaturowe drzewka
nawożenie
informacje dotyczące nawożenie drzewek bonsai
rozmnażanie
sposoby rozmnażania drzewek bonsai
naświetlenie
jak i za pomocą czego dostarczać światła małym drzewkom
choroby
opisy i zdjęcia chorób atakujących drzewka bonsai
szkodniki
opisy i zdjęcia szkodników atakujących bonsai
niedobory pierwiastków
objawy niedoborów pierwiastków u drzewek bonsai
terminologia
terminologia stosowana w sztuce bonsai
style
opis styli stosowanych w sztuce bonsai
galeria
zdjęcia moich i Waszych drzewek bonsai
sklep i usługi
sadzonki, drzewka oraz mieszanki glebowe do bonsai
forum
forum serwisu tematycznego DRZEWKO BONSAI

Rozmnażanie jest metoda pozyskiwania materiału na przyszłe bonsai. Często jest to metoda dla cierpliwych zwłaszcza w przypadku rozmnażania za pomocą nasion. Przedstawiam trzy metody pozyskiwania.

DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie z nasion
Rozmnażanie z nasion jest metodą tanią ale długo trwałą. Roślinę pozyskaną tą metodą będzie można nazwać bonsai po kilku lub kilkunastu latach w przypadku gatunków wolno rosnących i oczywiście aby nazwać ją bonsai będzie musiała spełnić pewne kryteria.

Zanim postanowimy skorzystać z tej metody należy pamiętać, że nie z każdego nasiona coś wykiełkuje i że roślina pozyskana tą metodą nie dziedziczy cech okazu macierzystego.

Terminy wysiewu

Przed wysiewem należy zapoznać się z terminem wysiewu danego gatunku. Należy pamiętać iż większość gatunków z klimatu umiarkowanego muszą przetrwać okres chłodu a nawet przemrożenia zanim, ustąpi ich spoczynek.

Przygotowanie nasion

Stratyfikacja nasion - czynność mająca na celu przygotowanie nasion przed wysiewem. W tym celu należy nasiona zmieszać z wilgotnym piaskiem w donicy i wystawić na działanie mrozu lub zapakować do plastikowego worka i umieścić w lodówce na kilka miesięcy.

Nasiona w twardych łupinach lub z twardymi okrywami, najlepiej przed siewem namoczyć w pojemniku z wodą. Dzięki tej czynności zmiękczymy twarde okrywy ale również sprawdzamy czy nasiona są żywotne. Jeśli nasiono jest martwe będzie pływało po powierzchni, żywotne natomiast będzie opadało na dno. Wyjątkiem są małe nasiona, które mimo iż będą żywotne będą pływały na powierzchni ponieważ napięcie powierzchniowe wody nie pozwoli im opaść. Aby je zlikwidować można dodać kilka kropli mydła.

serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
1. Przed przystąpieniem do wysiewu należy przygotować nasiona, pojemnik czysty i zdezynfekowany o odpowiednich rozmiarach oraz kompost i glinę do sporządzenia substratu. 2. Mieszanka, której użyjemy powinna wypełnić naczynie mniej więcej w połowie. Należy pamiętać, że proporcje składników muszą być odpowiednio dopasowane do wymagań gatunku. 3. Na przygotowany substrat wysypujemy nasiona. Zakładamy, że na 3 wysiane nasiona wykiełkuje jedno. Nasiona należy od siebie wyraźnie oddzielić.
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
4. Wysiane nasiona przysypujemy wcześniej przygotowaną mieszanką kompostu i gliny. Należy zostawić centymetr odległości między powierzchnią ziemi a krawędzią naczynia. 5. Ziemię należy lekko przyklepać szpachelką murarską lub łyżką. Ugniatamy aby utrzymać nasiona na miejscu ale na tyle delikatnie żeby nie ubić substratu. Zbyt mocne ugniecenie może spowodować problemy przy kiełkowaniu nasiona. 6. Ostatnim etapem jest podlanie. W celu uniknięcia przesuwania się mieszanki, powierzchnię możemy wyłożyć papierową bibułką.


DRZEWKO BONSAI -rozmnażanie sadzonki
Sadzonkowanie jest metodą szybszą i łatwiejszą w pozyskiwaniu materiału na bonsai. Sadzonki uzyskuje się ze zdrewniałych lub zielonych części rośliny. Zaletą tej metody jest to, że ze przykładowo w ciągu 6 miesięcy możemy uzyskać roślinę podobną do trzy letniej pozyskanej z wysiewu nasion. Ponadto materiał pozyskany z odrostów dziedziczy cechy genetyczne rośliny macierzystej. Dzięki temu łatwo jest przewidzieć np. wielkość liści. Niestety nie każdy gatunek da się rozmnażać w ten sposób.

serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
1. Tak samo jak w przypadku wysiewu nasion, pierwszym etapem sadzonkowania jest sporządzenie odpowiedniej mieszanki składającej się z kompostu, gliny i piasku. W zależności od gatunku należy dobrać odpowiednie proporcje składników. 2. Przygotowaną wcześniej mieszankę układamy w naczyniu równo na grubość 4 cm. Powierzchnię należy wygładzić za pomocą np. łyżki stołowej. Tak przygotowane podłoże należy podlać najlepiej konewką aby zapobiec zbyt mocnemu ugnieceniu mieszanki. 3. Po wybraniu odpowiedniego odrostu ucinamy czystym, zdezynfekowanym narzędziem najzdrowszą i odpowiadającą pewnym kryteriom część rośliny.
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
4. Aby zachować równowagę wodną należy usunąć lub przyciąć część liści. 5. W zależności od grubości sadzonki drążymy w podłożu otwór ołówkiem lub palcem. Pamiętaj aby dziura nie sięgała dna pojemnika. Przestrzeń jaka pozostanie między odrostem a ścianami dziury zasypujemy hormonami wzrostu (ukorzeniaczem) oraz powierzchnie wokół. Następnie podsypujemy niewielką ilością substratu i delikatnie ugniatamy aby przyszłe bonsai trzymało się w pozycji pionowej. 6. Dla zabezpieczenia wrażliwych na warunki otaczającego środowiska roślinki możemy odpowiednio zabezpieczyć poprzez stworzenie im swoistego rodzaju mini szklarni. Dzięki temu sadzonka będzie osłonięta przed wpływami środowiska, które mogą ją uszkodzic i dodatkowo utrzyma niezbędną w tym okresie wilgotność powietrza wokół roślinki.

DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie odkłady
Zaletą tej metody pozyskiwania materiału na bonsai jest jego czystość i łatwość. Mówi się o dwóch metodach odkładów - zwykły i powietrzny. Sposób jednak jest ten sam.

serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
1. Tradycyjny odkład polega na umieszczeniu gałęzi wyrastającej najniżej. Należy przytwierdzić ją do podłoża tak aby pod ziemią znalazła się jej środkowa część. Do przymocowania możemy posłużyć się grubym drutem. Tak umiejscowioną gałąź przysypujemy ziemią. 2a. Drugą metodą jest tzw. odkład powietrzny. Jest on bardziej skomplikowany lecz efekt przynosi ten sam. Pierwszym krokiem do uzyskania odkładu powietrznego jest wykonanie skośnego nacięcia ostrym i zdezynfekowanym narzędziem. Cięcie nie może być zbyt głębokie aby nie uszkodzić wewnętrznych naczyń rośliny.
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
2b. Nacięcie należy obłożyć dobrze przepuszczalnym podłożem takim jak do ukorzeniania sadzonek. Można dodatkowo użyć hormonu wzrost. Podłoże należy otoczyć kawałkiem owalnego plastiku lub foli. W tym celu możemy posłużyć się małą, plastikową doniczką. 2c. Po pewnym czasie sprawdzamy czy gałąź wypuściła korzenie. Ukorzenioną odnogę odcinamy i możemy wsadzić do doniczki.

Zdjęcia: Jorge Kinjo "Bonsai"

serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI
reklama

powrót do strony głównej

tu jesteś: strona główna > rozmnażanie
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
o mnie kontakt program partnerski
serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI - rozmnażanie bonsai
All Rights Reserved  |  v1.0 created by tomasz pietrzyk