DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
hodowla galeria sklep i usługi przycinanie podlewanie
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
tu jesteś: strona główna > style bonsai
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.

podstawowe style bonsai

co to bonsai?
podstawowe informacje o drzewkach bonsai i sztuce bonsai
hodowla
opisy hodowli wybranych gatunków na bonsai
przycinanie
zabiegi przycinania liści i korzeni drzewek bonsai
drutowanie
wszystko o kształtowaniu za pomocą drutu
podlewanie
informacje o tym jak i czym podlewać bonsai
przesadzanie
w jaki sposób i kiedy przesadzać miniaturowe drzewka
nawożenie
informacje dotyczące nawożenie drzewek bonsai
rozmnażanie
sposoby rozmnażania drzewek bonsai
naświetlenie
jak i za pomocą czego dostarczać światła małym drzewkom
choroby
opisy i zdjęcia chorób atakujących drzewka bonsai
szkodniki
opisy i zdjęcia szkodników atakujących bonsai
niedobory pierwiastków
objawy niedoborów pierwiastków u drzewek bonsai
terminologia
terminologia stosowana w sztuce bonsai
style
opis styli stosowanych w sztuce bonsai
galeria
zdjęcia moich i Waszych drzewek bonsai
sklep i usługi
sadzonki, drzewka oraz mieszanki glebowe do bonsai
forum
forum serwisu tematycznego DRZEWKO BONSAI

Bonsai Styl Sekijōjū - forma z korzeniami na skaleStyl Sekijōjū - (forma z korzeniami na skale). Przedstawia drzewo, którego korzenie urosły na pojedynczej skale lub na dużym głazie. Główny korzeń/korzenie wraz z „koroną” korzenną leżą na skale. Są tak ukształtowane jak pozwala skała, na której drzewko rośnie. Ten styl pokazuje jak podczas wzrostu korzenie rozrastają się, by osiągnąć podłoża. Ziemia jest w zagłębieniach skalnych, jak też daleko oddalona, zatem korzenie są bardzo wydłużone i poskręcane. Takie formy drzew o takim wzroście korzeni spotyka się w górach. Bonsai Styl Bankan - forma w kształcie litery SStyl Bankan - (forma w kształcie litery S). Styl ten zwany również wężowym jest uznawany za prekursora stylu moyogi. Jest to forma bardzo popularna w Chinach - kraju kochającym udziwnienia roślin. Jego wygięcia są bardzo mocne - sprawiają nawet sztuczne wrażenie. Gałęzie najczęściej wyrastają na wygięciach pnia. Bonsai Styl Hokidachi - forma miotłyStyl Hokidachi - (forma miotły). Styl najczęściej wybierany przez początkujących bonsaistów. Jego stworzenie nie wymaga wielkiej wprawy i umiejętności. Jest to drzewko o koronie miotlastej. Z prostego pnia wyrastają główne konary, tworząc wachlarzowatą koroną drzewa. Dobrze jest, gdy pień ma mocną nasadę. Do formowania w tym stylu nadają się drzewka bez nisko wyrastających gałęzi, których obecność wymagana jest w innych stylach.
Bonsai Styl Bunjin - forma literackaStyl Bunjin - (forma literacka). Jest to styl bardzo trudny do opisania. Wyrafinowaną formę drzewa uzyskuje się odrzucając wszystkie zasady sztuki bonsai stosowane w innych stylach. Regułą jest formowanie rzadkich gałązek w 2/3 wysokości drzewa. Inspiracją dla tego stylu były drzewa przedstawione na obrazach twórców południowej szkoły chińskiego malarstwa pejzażowego nazywanej Nanga. Malarze tej szkoły nie byli profesjonalnymi artystami. Wędrowali i mieszkali samotnie w górskich szałasach poświęcając się kontemplacji, kaligrafii, poezji i malarstwu. Sposób przedstawiania przez nich drzew uwidacznia wpływy uprawianej pędzelkiem kaligrafii. Niewątpliwie jednak wzorem były drzewa rosnące przez całe lata w ekstremalnych warunkach i im zawdzięczające swój kształt. Bonsai Styl Ishizuke - forma na kamieniuStyl Ishizuke - (forma na kamieniu). Są dwa sposoby sadzenia pojedynczych okazów bonsai na kamieniach. W pierwszym korzenie oplatają kamień, ale sięgają podłoża w pojemniku i głównie stamtąd czerpią wodę i składniki pokarmowe, natomiast w drugim drzewko jest rzeczywiście posadzone na kamieniu. Samo ukształtowanie drzewa zależy od wizji autora. Na kamieniu może być posadzone jedno drzewko, grupa drzewek a nawet stworzony cały krajobraz w miniaturze z różnymi rodzajami roślin.

Forma z korzeniami oplatającymi kamień


Forma ta występuje w naturze w okolicach, gdzie drzewa zasiedlają półki skalne i szczeliny. Korzenie oplatają skały, aby sięgnąć do wody i składników pokarmowych w głębszych warstwach podłoża. Po dotarciu do gleby korzenie grubieją, ponieważ są głównymi elementami dostarczającymi wodę i pokarm do części nadziemnej rośliny. Ponieważ korzenie pozostają na wierzchu skały, narażone na warunki zewnętrzne, twardnieją i przylegając do skały stają się przedłużeniem pnia. Drzewa, które mają być w ten sposób prowadzone powinny odznaczać się z natury silnymi korzeniami.

Forma posadzona na kamieniu

Forma ta różni się od poprzedniej tym, że korzenie związane są z kamieniami i sięgają podłoża. Forma przedstawia drzewa w stanie naturalnym rosnące na szczytach gór i urwisk. W tej formie płaski kawałek skały lub łupka może zastępować pojemnik. Można też wybrać wysoki kamień o zróżnicowanej powierzchni i ustawić go na tacy z np. piaskiem. Podobnie jak w przypadku form z korzeniami oplatającymi kamień, trzeba zwrócić uwagę, czy drzewko posadzone na kamieniu wygląda naturalnie.
Bonsai Styl Sokan - forma rozwidlonego pniaStyl Sokan (forma rozwidlonego pnia). Bonsai w stylu Sokan to drzewko o dwóch pniach. Liczba 2 jest jedyną liczbą parzystą akceptowaną przez twórców bonsai i to tylko w tym stylu. Pozostałe style tworzone z grup drzew zawierają zawsze ich nieparzystą liczbę. Poniżej rozwidlenia pnia nie mogą wyrastać żadne gałązki. Pnie nie mogą być równej długości. Pierwsza dolna gałąź pnia niższego zawsze powinna wyrastać niżej niż pierwsza dolna gałąź pnia wyższego. Gałęzie obu pni nie mogą się krzyżować.
Bonsai Styl Shakan - forma pochylonaStyl Shakan(forma pochylona). Wyróżnia się trzy odmiany stylu Shakan: Sho-shakan - drzewko lekko pochylone, Chu-shakan - drzewko średnio pochylone i Dai-shakan - drzewko mocno pochylone. Styl ten uważany za łatwy, często jest stosowany przez początkujących. Szczególną uwagą należy zwrócić na wizualne wyważenie środka ciężkości drzewka. Osiąga się to przez właściwe formowanie nisko wyrastających gałęzi. Częściej jednak wyważenie to osiąga się przez skierowanie wierzchołka w przeciwną stronę niż pień. Bonsai Styl Chokkan - forma wzniesiona regularnaStyl Chokkan - (forma wzniesiona regularna). Drzewko o pniu wyprostowanym. Jest to podstawowy styl bonsai, charakteryzujący się pionowym, mocnym pniem harmonizującym z głównymi gałęziami. Gałęzie uformowane w kształcie piramidy wyrastają we wszystkich kierunkach, także do tyłu. Wbrew pozorom formowanie drzewek w tym stylu nie jest sprawą prostą, gdyż wymaga dużej precyzji. Przyjmuje się, że najniższa gałąź skierowana do tyłu wyrasta między drugą a trzecią gałęzią od dołu. Drzewko uformowane w stylu Chokkan z gałęziami skierowanymi ku górze sprawia wrażenie młodego, natomiast gdy gałęzie drzewka są skierowane ku dołowi lub uformowane poziomo, stwarza to efekt starości.
Bonsai Styl Kengai - forma kaskadowaStyl Kengai(forma kaskadowa). Wzorem drzew formowanych w stylu Kengai są drzewa i krzewy zwieszające się z występów skalnych. Bonsai w stylu kaskadowym powinien mieć wijący się pień. Może mieć dowolną liczbą gałęzi lewych, prawych i frontowych. Wierzchołek drzewka powinien się znajdować poniżej dna pojemnika. Wymaga pojemnika głębszego niż drzewka w innych stylach. Drzewko w stylu Kengai ma najlepiej wyważone proporcje, gdy najwyższy punkt drzewka, środek nasady pnia, środek dolnego brzegu pojemnika i najniższy punkt nadziemnej części drzewka znajdują się w jednej linii. Bonsai Styl Moyogi - forma nieregularna wzniesionaStyl Moyogi - (forma nieregularna wzniesiona). Tworząc bonsai w stylu Moyogi (styl wyprostowany nieregularny) należy formować jedną gałąź na lewo, drugą na prawo i trzecią do tyłu dla uzyskania perspektywy, czwartą gałąź na lewo itd. Aby uzyskać optyczne wyważenie kompozycji w tym stylu, wierzchołek drzewka musi leżeć na pionowej linii przechodzącej przez środek nasady pnia. Czasem odstępuje się od tej zasady, formując bonsai w stylu Shakan-moyogi, czyli drzewko w stylu Moyogi pochylone w sposób charakterystyczny dla stylu Shakan.

Przy formowaniu drzewka w stylu Moyogi należy dążyć do tego, aby wygięcia pnia były odpowiednio widoczne, przez co wygląd drzewka staje się interesujący. Jest to styl najczęściej spotykany w światowych kolekcjach. Do formowania w stylu Moyogi nadają się sosny (Pinus), jałowce (Juniperus) i większość drzew liściastych.
Bonsai Styl Yose-uye - forma z wieloma drzewamiStyl Yose-uye - (forma z wieloma drzewami). Jest to kilka drzew, najlepiej więcej niż 7 posadzonych w płaskim pojemniku, czasami na płaskiej płycie skalnej. Kompozycja imituje prawdziwy las. Zazwyczaj stosuje się drzewa tego samego gatunku [jest to wersja łatwiejsza w pielęgnacji], ale można też stosować różne gatunki modelując las mieszany. Jest to stosunkowo łatwy styl gdyż nie jest wymagane perfekcyjne kształtowanie każdego drzewka - można wykorzystać mniej wartościowe rośliny i poprzez umiejętne ich ustawienie w kompozycji uzyskuje się ciekawy efekt. Całość kompozycji powinna podlegać zasadzie formy trójkąta, czyli pośrodku powinny znajdować się najwyższe drzewka a z boków niższe. Bonsai w stylu Yose-uye może zostać uzupełniony o dodatkowe elementy leśne jak trawy, mchy, głazy, leśne kwiaty.
Bonsai Styl Fukinagashi - forma smagana wiatremStyl Fukinagashi - (forma smagana wiatrem). W bonsai w stylu Fukinagashi gałęzie wyrastają lub są wygięte tylko w jedną, wyznaczoną przez wiatr, stronę. Pień może być pochylony w tym samym kierunku co gałęzie lub w stronę przeciwną. Wyróżnia się dwie odmiany stylu, a mianowicie: drzewka uformowane w sposób sprawiający wrażenie, jakby były narażone na działanie ciągłego wiatru lub jakby zostały uderzone nagłym, silnym podmuchem. W tego typu kompozycjach nie można pozwolić sobie na wyrastanie wielu młodych gałązek, gdyż ich zagęszczenie psułoby efekt płynnej linii tego stylu. Bonsai Styl Ikadabuki - forma tratwyStyl Ikadabuki(forma tratwy). Jest to lasek bonsai, którego drzewa są gałęziami pionowo wyrastającymi z poziomo zakopanego w pojemniku pnia. Jest to jeden z łatwiejszych stylów. Jego zaletą jest jednolity charakter drzewek, których zabarwienie zmienia się w zależności od pory roku. Do formowania w tym stylu nadają się zarówno drzewa i krzewy liściaste, jak i iglaste. Bonsai Styl Negari lub Neagari - forma z obnażonymi korzeniamiStyl Negari lub Neagari - (forma z obnażonymi korzeniami). W tym stylu spotyka się drzewka z odsłoniętymi korzeniami. Tylko mała część korzeni jest osadzona w ziemi. Styl ten "podpatrzony" został z wybrzeży, gdzie morze podmywa drzewa i przez to odsłaniane są korzenie.

inne style bonsai

Bonsai Styl Nejikan - forma falistaStyl Nejikan - (forma falista). Cechuje ją silnie powykrzywiany u podstawy pień, a także faliste ukształtowanie korony. Bonsai Styl Netsunagari - forma z wieloma powykrzywianymi pniamiStyl Netsunagari - (forma z wieloma powykrzywianymi pniami). Z jednego systemu korzeniowego wyrasta kilka pin różnej grubości, wielkości i o nieregularnych kształtach. Bonsai Styl Sambamiki - forma pękniętaStyl Sambamiki - (forma pęknięta). Pień jest przepołowiony i tworzy dwie odnogi. Powstał przez głębokie cięcie, które nie zarosło korą.
Bonsai Styl Soju - forma dwupiennaStyl Soju - (forma dwupienna). Z jednego naczynia wyrasta para pni różnej grubości i wielkości, Tworząc dopełniającą się kompozycję. Bonsai Styl Sambon yose - forma trójpiennaStyl Sambon yose - (forma trójpienna). Styl polega na przygotowaniu kompozycji z trzech odrębnych pni. Bonsai Styl Sharimiki - forma drzewa ugodzonego piorunemStyl Sharimiki - (forma drzewa ugodzonego piorunem). typ ten odzwierciedla skutek uderzenia w drzewo pioruna. Wyładowanie niszczy i okorowuje pień, pozostawiając przy życiu tylko nieliczne gałęzie.
Bonsai Styl Tsukami-yose - forma drzewa o licznych pniachStyl Tsukami-yose - (forma drzewa o licznych pniach). Kompozycja składa się z jednej nasady oraz wielu wyrastających z nich pni. Bonsai Styl Yamayori - forma leśnaStyl Yamayori - (forma leśna). Na styl ten składa się kilka drzew, których zazwyczaj jest ponad 9 i zawsze jest to liczba nieparzysta. Rosną w jednym pojemniku osiągając rozmaite wysokości. Styl Korabuki - (forma w kształcie pancerza żółwia). Jak wskazuje nazwa, drzewo ukształtowane w tym stylu przypomina skorupę żółwia. Może być tworzona z jednego egzemplarza lub nasadzenia grupowego. Do stworzenia kompozycji w tym stylu można również wykorzystywać inne style.
Styl Saikei - (krajobraz na tacy). Jest to styl przedstawiający zminiaturyzowany krajobraz. Oprócz drzewa w skład kompozycji mogą wchodzić inne rośliny jak mchy, trawy, paprocie oraz piasek, skały, kamienie. Styl Bonkei - (krajobraz na tacy). Kompozycja ta w odróżnieniu od stylu Saikei może zawierać sztuczne rośliny lub składać się wyłącznie z nich. Suiseki - Jest to sztuka eksponowania skał i kamieni. Często spotykana przy eksponowaniu bonsai.
Źródło: Wikipedia, Harry Tomlinson "Bonsai", Jorge Kinjo "Bonsai"

serwis tematyczny DRZEWKO BONSAI
reklama

powrót do strony głównej

tu jesteś: strona główna > style bonsai
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
o mnie kontakt program partnerski
DRZEWKO BONSAI - hodowla, pielęgnacja, kształtowanie, galeria, forum, sklep.
All Rights Reserved  |  v1.0 created by tomasz pietrzyk